Why this bagel might be losing you money?

Some dishes can surprisingly be non-profitable, and this bagel is a perfect example. Unless you sell it for $29 (which is quite pricey), most places would price it around $22 and end up losing money. This highlights why accurately costing your menu is essential for maintaining a sustainable business.

Click on “Download” to get the breakdown of the dish or click on “Recipe” to access the full recipe, including all sub-recipes.

Download Breakdown
Get Recipe

Book your Demo now to help you get started.

We’ll guide you through how the platform works and show how it can reduce waste and boost efficiency in your kitchen, just like we do for thousands of kitchens every day.

Book Now

Already trusted by restaurants around the world.